Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Protezy zębowe – jaką wybrać?

Protezy zębowe – jaką wybrać?

Brak odpowiedniej wiedzy na temat pielęgnacji zębów, a co za tym idzie niewłaściwa higiena jamy ustnej, często prowadzą do utraty zębów (szczególnie u osób starszych). Pojawiają się wtedy zarówno problemy estetyczne, jak i trudności z przeżuwaniem pokarmów lub wymową. W takim wypadku z pomocną dłonią przychodzą protezy zębowe.

Czym jest i ile kosztuje proteza zębowa?Proteza zębowa

Proteza zębowa to aparat leczniczo-rehabilitacyjny, który traktowany jest jako zamienna część dla zębów, które wypadły. Istnieją różne rodzaje protez zębowych w różnych przedziałach cenowych.

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Wyróżniamy protezy zębowe ruchome i stałe.

Protezy zębowe ruchome stosujemy zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i ubytku paru zębów. Mogą być zakładane i zdejmowane i powinny być użytkowane tylko i wyłącznie za dnia. W nocy są ściągane, aby dać dziąsłom odetchnąć. Warto pamiętać, że w przypadku tego typu protez proces przyzwyczajenia się wymaga sporo czasu, z racji tego że jedzenie oraz mówienie jest całkowicie inne, niż w przypadku naturalnego uzębienia u człowieka. Proteza zębów tego typu jest rozwiązaniem czasowym. Ze względu na zmiany fizyczne zachodzące w jamie ustnej, powinno się wymieniać je średnio raz na 5 lat.

Czytaj więcej na: https://www.klinikastomatologiczna.com.pl/oferta/protezy-zebowe

Wyróżniamy protezy ruchome: 

 • częściowe (służą do odbudowy częściowych braków w uzębieniu, ich utrzymanie zapewniają klamry z drutu ze stali nierdzewnej; minusem jest widoczność metalowych elementów, które nieco zmniejszają estetykę protezy zębów; koszt takiego rozwiązania w przypadku braku więcej niż pięciu zębów to koszt od 700 zł. wzywż)
 • całkowite (stosowane w wypadku całkowitej utraty naturalnego uzębienia; wykonywane z trwałych materiałów; zaletą jest duże podobieństwo do naturalnych zębów w kwestii wyglądu i swobodnego użytkowania; jej koszt może wahać się pomiędzy 1000 zł. a 1800 zł.)
 • protezy zębowe elastyczne (mogą być częściowe lub całkowite), które wykonuje się z materiałów termoplastycznych. Dzięki nim proteza jest bardzo wytrzymała i rzadko ulega pęknięciu lub złamaniu. Swoją popularność zawdzięczają temu, że świetnie dopasowują się do uzębienia. Kolejną zaletą jest fakt, że są praktycznie niewidoczne. Nie są ciężkie, a także pozbawione alergenów. Koszt takiej protezy zaczyna się od ok. 1500 zł.

Protezy zębowe stałe są rozwiązaniem, które stosowane są zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i jedynie częściowych braków). Są o wiele wygodniejsze i łatwiej się do nich przyzwyczaić. W bardzo wielu przypadkach nie różnią się w użytkowaniu od naturalnych zębów, co zapewnia duży komfort.

Wyróżniamy:

 • wkłady koronowe (jego zadaniem jest odbudowa ubytków w obrębie korony zęba, może być wykonany z m.in. porcelany lub materiałów kompozytowych)
 • licówki (cienkie uzupełnienia protetyczne, które naklejane są na wargową powierzchnię zęba, znacznie poprawiając jego estetykę)
 • implanty (mocuje się je z pomocą tytanowych śrub, które wwiercane są w kość; na śrubie umieszcza się sztuczny ząb; jest to najdroższe rozwiązanie)

Proteza

Jak dbać o protezy zębowe?

Higiena protez zębowych jest równie ważna jak w przypadku naturalnego uzębienia. Istnieje kilka zasad, które warto przestrzegać, aby protezy zębowe jak najdłużej mogły nam służyć:

 • protezę czyść dokładnie po każdym posiłku
 • protezę wyciągaj na co najmniej sześć godzin w nocy i przechowywać w suchym pojemniku (mokre środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii)
 • dbaj o higienę jamy ustnej nawet przy całkowitym bezzębiu (czyść język, używaj płynu do płukania ust)
 • pamiętaj o pielęgnacji protezy za pomocą np. past czyszczących (nie zaleca się używania wody utlenionej – odbarwia akryl)

Jakie protezy zębowe wybrać?

Protezę dobieramy w zależności od potrzeb i budżetu, którym dysponujemy. Wiadomym jest, że najlepiej sprawdzają się protezy, za które zapłacimy najwięcej i to one zapewniają największy komfort w użytkowaniu. Mimo wszystko konsultacja ze stomatologiem jest niezbędna i to on doradzi najlepiej.

Protezy zębowe – jaką wybrać?
5 (100%) 5 vote[s]
3 Comments - Zostaw komentarz
 • Osowski -

  Z tego co wiem do dużo ludzi chodzi po protezy zębowe na NFZ, ale ja osobiście byłem prywatnie, ponieważ z tym NFZ zawsze jest więcej złego niż dobrego, a tak to człowiek zapłaci raz i ma gwarancję, że będzie miał wzorowo wykonaną robotę.

 • Marcel PePe -

  Dokładnie. Również korzystałem z prywatnych usług. Z resztą na nfz to chyba raz na 5 lat można prosić się o protezę.

 • Tytuzzzz -

  Koszt protezy zębowej jest dosyć wysoki, ale macie racje panowie lepiej zapłacić raz mi mieś spokój niż stać w kolejkach i prosić się i czekać i pewnie długo czekać…

 • Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *