Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – czy jest lepsze od tradycyjnego?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – czy jest lepsze od tradycyjnego?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem może być lepszą alternatywą dla leczenia tradycyjnego. Każdy z nas słyszał o leczeniu kanałowym. Kojarzy nam się ono zwykle z bólem i wieloma długotrwałymi wizytami w gabinecie dentystycznym. Czy rzeczywiście leczenie kanałowe wymaga tak wiele? Czym jest leczenie kanałowe pod mikroskopem i czy jest ono lepsze od tradycyjnego?


Na czym polega leczenie kanałowe i kiedy się je przeprowadza?

Wiele osób, gdy dowiaduje się od lekarza o konieczności przeprowadzenia takiego leczenia – zastanawia się, na czym polega leczenie kanałowe. Lekarz stomatolog zaleci je wtedy, gdy cierpisz na zapalenie lub martwicę miazgi.
Takie zmiany są nieodwracalne i wymagają usunięcia chorej miazgi z zęba. Inne wskazania to:

 • niedopełnione po poprzednim leczeniu kanałowym kanały korzeniowe ,
 • zmiany okołowierzchołkowe,
 • znaczne starcie zębów na skutek np. bruksizmu,
 • obumarcie zęba,
 • różnego rodzaju urazy zęba, w wyniku których odsłonięta została miazga (złamanie lub zwichnięcie zęba, pęknięcie lub złamanie korzenia).

W czasie leczenia kanałowego komora i kanały zęba są oczyszczane, dezynfekowane i wypełniane materiałem biokompatybilnym. W niektórych przypadkach wskazane jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Leczenie kanałowe zębów wykonuje się po to, by wyeliminować dolegliwości bólowe i zapobiec konieczności usunięcia chorego zęba, gdy zakażenie przeniesienie się na tkanki znajdujące się pod zębem.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – czym się różni od tradycyjnego?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem, jak i przeprowadzanie metodą tradycyjną, polega na usunięciu z zęba próchnicy,jego otwarciu i w pierwszej kolejności, usunięciu chorej miazgi. Często odbudowywane są też zniszczone ściany zęba, by móc założyć ochronną gumę, tzw. koferdam. Następnie dentysta przechodzi do najważniejszej części leczenia kanałowego, czyli tzw. opracowywania kanałów – usuwania z nich miazgi.Skuteczne leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem.

Miazga kanałowa usuwana jest przy pomocy narzędzi kanałowych, np. pilników endodontycznych, oraz płukania m.in. podchlorynem sodu, który rozpuszcza tkanki organiczne. W ten sposób usuwane są także bakterie i ich toksyny. Następnie kanały są osuszane i wypełniane materiałami biokompatybilnymi, np. gutaperką. Leczenie kontrolowane jest poprzez wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, a po zweryfikowaniu poprawności wykonania zabiegu ząb jest wypełniany materiałami kompozytowymi i odbudowywana jest jego korona lub zakładana proteza.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem przebiega podobnie, jednak całe leczenie najczęściej odbywa się w ramach jednej wizyty, ponadto taka technika jest znacznie dokładniejsza niż tradycyjna metoda – pozwala na bardziej precyzyjne usunięcie zakażonej miazgi.

Po co przeprowadza się zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe metodą tradycyjną różni się dla każdego zęba i może przebiegać w odmienny sposób, zależnie od ilości kanałów i stopnia uszkodzenia miazgi zęba – gdy jest on duży, często konieczne jest zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym.

Jeśli zapalenie jest znaczne i obejmuje okoliczne tkanki, to często lekarz po oczyszczeniu i osuszeniu kanałów wypełnia je lekami zawierającymi antybiotyki czy sterydy, które pozostawiane są w zębie aż do kolejnej wizyty. To jest właśnie tzw. zatruwanie zęba. Jest ono przeprowadzane na wypadek pozostawienia w kanałach części zakażonej miazgi. Leczenie kanałowe pod mikroskopem eliminuje taką konieczność.

Ile trwa leczenie kanałowe tradycyjne i pod mikroskopem?

O tym, ile trwa leczenie kanałowe, decyduje ilość kanałów w zębie i jego stan. Leczenie metodą tradycyjną trwa zwykle kilka godzin i może być rozłożone na kilka spotkań, szczególnie gdy występuje konieczność zatrucia zęba. Leczenie kanałowe pod mikroskopem natomiast przebiega w czasie jednej wizyty i trwa około jednej godziny. Przy użyciu tej metody nie ma konieczności zatruwania zęba, więc czas jest znacznie skrócony. Niestety, takie leczenie nie jest refundowane przez NFZ.

Czy leczenie kanałowe boli? – dowiedz się!Leczenie kanałowe zębów

Przed leczeniem kanałowym strach czują nie tylko dzieci, ale również dorośli, jednak czy leczenie kanałowe boli? Dobrze przeprowadzone leczenie kanałowe nie powinno boleć – wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Tuż po zakończeniu zabiegu pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort.

Ból zęba po leczeniu kanałowym może wystąpić w przypadku leczenia tradycyjnego z uwagi na to, że konieczne są wielokrotne wizyty w celu zatruwania zęba, który następnie może być nadwrażliwy. Jeśli chodzi o ból po leczeniu kanałowym pod mikroskopem, to po zabiegu może wystąpić jedynie ból migdałków, który powinien szybko ustąpić. Jeśli ból nie mija – należy skontaktować się ze stomatologiem przeprowadzającym zabieg w celu kontroli leczenia.

Ile kosztuje leczenie kanałowe? – ceny

To ile kosztuje leczenie kanałowe uzależnione jest od wielu czynników. Koszt leczenia kanałowego uzależniony jest od:

 • ilości kanałów leczonego zęba – zęby mogą być jedno-, dwu-, trzy- lub czterokanałowe;
 • metody leczenia – leczenie kanałowe pod mikroskopem jest droższe;
 • ilości potrzebnych wizyt;
 • lokalizacji gabinetu stomatologicznego;
 • doświadczenia stomatologa wykonującego zabieg.

Tradycyjne leczenie kanałowe zęba jednokanałowego kosztuje ok. 400 zł, a czterokanałowego – nawet 800 zł. Leczenie kanałowe pod mikroskopem może kosztować 500-2000 zł, średnio jest to ok. 700-1000 zł.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – czy jest lepsze od tradycyjnego?
5 (100%) 5 vote[s]
6 Comments - Zostaw komentarz
 • redakcja -

  Heh Ciekawe czy jakiemuś lekarzowi udało się już spartaczyć robotę podczas leczenia kanałowego pod mikroskopem – to musi być dopiero wyczyn :D. Człowiek wybiera opcję z mikroskopem aby było wykonane dokładniej, a tu lipa i trzeba powtarzać leczenie xd

 • Adame88 -

  Ja swoje leczenie kanałowe pod mikroskopem miałem przeprowadzone w K2Dental w Gdańsku i jestem bardzo zadowolony. Leczenie przebiegło bardzo sprawnie i bez najmniejszych problemów ^^

 • Makonem -

  Dobrze, że takie leczenie kanałowe pod mikroskopem nie zastąpiło tego zwykłego bo inaczej to chyba bym bez zębów musiał chodzić ;d..

 • tytuz77 -

  Z tego co wiem to takie leczenie kanałowe pod mikroskopem zalecane jest u starszych ludzi, ponieważ w przypadku starszych zębów często występuje tzw. zarośnięcie kanałów. W takim przypadku leczenie zębów pod mikroskopem jest dużo łatwiejsze i dokładniejsze.

 • XmezDanon -

  Na takie leczenie kanałowe pod mikroskopem warto jest się zdecydować kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że ząb będzie musiał zostać usunięty. W takim wypadku mikroskop pozwoli dokładnie zbadać zęba i jednoznacznie powoli ocenić czy ząb w 100% musi zostać usunięty.

 • 3milia -

  Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest dużo wydajniejsze i znacznie ułatwia pracę specjaliście. Niestety cena jest dosyć wysoka, ale mikroskopu przecież nikt za darmo nie dostał i kursy same też się nie zrobiły 🙂

 • Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *