Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Peeling dermatologiczny na trądzik

Peelingi dermatologiczne są coraz częściej stosowanymi zabiegami w gabinetach dermatologicznych oraz klinikach medycyny estetycznej. Nie chodzi jednak tylko o zabiegi upiększające chociaż tak oczywiście peelingi wpływają, ale również kuracje lecznicze. Okazuje się, że tego rodzaju pozwalające na skuteczne złuszczanie zrogowaciałego naskórka pozwalają leczyć na przykład trądzik.

Skąd bierze się trądzik?

Trądzik może pojawiać się w okresie dojrzewania i wtedy mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi, które zanikają najczęściej samoistnie. Osoby, które jednak borykały się z wykwitami skórnymi w młodości są dużo bardziej narażone na wystąpienie trądziku w przyszłości, na przykład tego różowatego. Okazuje się, że na ten typ niekorzystnych zmian skórnych cierpią najczęściej osoby pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Co więcej, to Kobiety chorują zdecydowanie częściej, ale u mężczyzn spotyka się formy najcięższe. Najbardziej narażone są osoby z I i II fototypem skory (jasna skóra, oczy, włosy), a 30% pacjentów z trądzikiem różowatym ma objawy oczne w postaci zapalenia powiek czy zapalenia spojówek – mówi dr n. med. Marta Malek dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.
Przyczyny trądziku nie zostały jednak jednoznacznie potwierdzone. Ten może pojawiać się poprzez nadmierne wydzielanie łoju, ale wpływ ma tutaj także tryb życia, dieta czy bodźce układu nerwowego. Ponadto trądzik różowaty może być uwarunkowany genetycznie.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Cera narażona na występowanie trądziku i taka, na której niestety on się pojawia wymaga szczególnej pielęgnacji. Do oczyszczania twarzy należy stosować łagodne i niedrażniące produkty. Preparaty do mycia nie powinny zawierać alkoholu, a stosowana do mycia woda powinna być letnia.

Po umyciu twarz powinna być osuszona delikatnie ręcznikiem oraz nawilżona specjalnymi preparatami. Pacjenci powinni unikać stosowania peelingów mechanicznych, a w trakcie dni słonecznych niezbędne jest używanie kremów z filtrem SPF 50+ oraz używanie kapeluszy ochronnych

– mówi dr n. med. Marta Malek z Clinica Dermatologica.

To nie wszystko bowiem najczęściej wymagane jest specjalistyczne leczenie tego rodzaju zmian i właśnie wtedy ogromną skutecznością wyróżniają się peelingi dermatologiczne.

Na czym polega zabieg peelingu dermatologicznego?

Skóra najpierw zostaje dokładnie odtłuszczona specjalnym preparatem a następnie nakładany jest na nią skomponowany z dobroczynnych kwasów roztwór. Roztwór ten składa się najczęściej z kwasów owocowych (AHA), takich jak glikolowego czy salicylowego. Ilość nakładanego preparatu będzie skutkować głębokością złuszczania naskórka – im więcej, tym głębszy będzie peeling, ale o tym decydować może tylko lekarz wykonujący zabieg.
Warto pamiętać, że najwyższa skuteczność peelingów przebiega przy wykonaniu serii zabiegów w różnych odstępach czasu. Pomiędzy nimi należy również szczególnie dbać o skórę – traktować ją zaleconymi środkami kosmetycznymi i nie opalać przez minimum 4 tygodnie.

Jakie są efekty peelingu dermatologicznego?

Biorąc pod uwagę leczenie trądziku, peelingi dermatologiczne wykonane w pełni profesjonalny sposób będą zapobiegać kolejnym wykwitom. To nie wszystko bowiem zabiegi tego rodzaju pozwalają również na ścieranie naskórka i jego wygładzanie. Dzięki temu blizny powstałe po zmianach trądzikowych stają się niewidoczne. Pacjent może cieszyć się gładką, ujędrnioną i pozbawioną defektu skórą. Należy przy tym zaznaczyć, że peelingi trzeba powtarzać kilka razy w roku, by utrzymać dobry stan skóry.

Peeling dermatologiczny na trądzik
5 (100%) 4 vote[s]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *