Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Peeling chemiczny

Peeling chemiczny jest jednym z zabiegów pielęgnacyjnych skórę, który można wykonać w gabinetach dermatologicznych bądź klinikach medycyny estetycznej. Jego główną zaletą jest fakt, iż jest to zabieg w pełni nieinwazyjny, bezbolesny i bezpieczny – oczywiście pod warunkiem, że wykonywać go będzie profesjonalista.

Na czym polega peeling chemiczny?

Peeling chemiczny wykonywany jest najczęściej na skórę twarzy. Pierwszym krokiem jest odtłuszczenie naskórka specjalnymi chusteczkami po czym na twarz (pomijając okolice oczu i ust) nakłada się specjalny preparat z dużym stężeniem kwasów – tutaj wyróżnić można wykorzystywanie przede wszystkim kwasów owocowych, takich jak AHA kwas glikolowy, kwas salicylowy oraz kwasy witaminy A, jak fenol czy roztwór Jessnera.

Roztwór złuszczający naskórek powinien pozostać na skórze przez kilka bądź kilkanaście minut a następnie dokładnie ściągnięty. Ilość zabiegów tego rodzaju i liczba nakładanych warstw roztworu decydować będzie o głębokości stosowanego peelingu. Warto mieć tutaj na uwadze, iż to lekarz decyduje o podjętych krokach w zależności od leczonego miejsca i skali problemu. Zabiegi powtarza się średnio co 2 tygodnie a w trakcie leczenia należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry oraz nie narażać jej na nazbyt duże promieniowanie słoneczne.

Wskazania do wykonania peelingu chemicznego

Ten peeling dermatologiczny mogą wykonywać osoby, która pragną sprawić, by ich skóra miała zdrowy, młodszy wygląd. Peelingi tego rodzaju są doskonałym eliksirem młodości – idealnie wygładzają zmarszczki, sprawiają, że skóra staje się gładka a jednocześnie optymalnie nawilżona i napięta.

Co ciekawe, na peeling chemiczny powinny zdecydować się osoby, które niekomfortowo czują się z powstałymi przebarwieniami na skórze (na przykład po trądziku czy działaniu słońca) – zabieg można z powodzeniem stosować wtedy na skórze twarzy, rąk, szyi, dekolcie czy ramionach.

Warto też zauważyć, że zabieg ten skutecznie leczy trądzik i niweluje blizny po trądzikowe. Okazuje się, że na trądzik różowaty, który może być skutecznie leczony tą metodą cierpią najczęściej nie osoby w okresie dojrzewania, ale osoby pomiędzy 40 a 50 rokiem życia, co znacznie wpływa na obniżenie ich komfortu życia. Co więcej, to kobiety chorują zdecydowanie częściej, ale u mężczyzn spotyka się formy najcięższe. Najbardziej narażone są osoby z I i II fototypem skory (jasna skóra, oczy, włosy), a 30% pacjentów z trądzikiem różowatym ma objawy oczne w postaci zapalenia powiek czy zapalenia spojówek – mówi dermatolog z Gdańska z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Przeciwwskazania

Z peelingu chemicznego nie powinny korzystać kobiety będące w ciąży oraz te karmiące piersią. Zabieg nie może być też przeprowadzany na skórze objętej stanem zapalnym, aktywną opryszczką czy otwartą raną. Zrezygnować powinni z niego także ci, którzy są uczuleni na substancje zawarte w roztworze złuszczającym naskórek oraz ci, którzy przyjmują leki – na przykład pochodne retinoidów czy leki przeciwkrzepliwe.

Jakie są efekty peelingu chemicznego?

Dobrze zaplanowana kuracja tego rodzaju peelingiem dermatologicznym pozwoli zniwelować zmarszczki i usunąć przebarwienia. Blizny stają się zdecydowanie mniejsze i płytsze, leczony jest równie skutecznie trądzik – wykwity nie występują wcale bądź pojawiają się zdecydowanie rzadziej.

 

Peeling chemiczny
5 (100%) 8 vote[s]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *