Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Znamiona barwnikowe

Znamiona barwnikowe powstają z melanocytów i według medyków, ma je praktycznie każdy z nas. Co więcej, zmiany łagodne tego rodzaju występują na ciele człowieka w średniej ilości 20 sztuk. Oczywiście nie są to statystyki miarodajne bowiem u jednej osoby znamiona barwnikowe mogą nie pojawiać się wcale a u innych może wystąpić ich nawet kilkaset.

Znamiona, zwane popularnie pieprzykami są z reguły zmianami łagodnymi natomiast trzeba poświęcić im szczególną uwagę. Okazuje się, że kilka procent z nich wywołać może najgroźniejszy nowotwór skóry, czyli czerniaka.

 

Jak wyglądają znamiona barwnikowe?

 

Nietrudno je rozpoznać. Znamiona barwnikowe pojawiają się najczęściej na tych partiach ciała, które wystawione są na wzmożone działanie promieni słonecznych. Znamię Spitz pojawia się z reguły na kończynach oraz na twarzy zaś znamiona wrodzone mogą występować niezależnie od części ciała.

Pieprzyki mają najczęściej kolor brązowy bądź czarny – tak wygląda między innymi znamię Reed. Warto jednak zaznaczyć, że pieprzyki mogą być też białe, niebieskawe, jak znamię błękitne czy być w kolorze skóry.

Różnią się wielkością. Niektóre mają kilka milimetrów, inne mierzyć mogą nawet do 20 centymetrów.

Charakterystyczna jest dla nich struktura: niektóre są o równych brzegach, inne poszarpane. Mogą być całkiem gładkie bądź znacznie wystawać poza powierzchnię naskórka. Ich brzegi mogą być nierówne jednak nie jest to regułą.

Pamiętajmy, że niektóre pieprzyki pojawiają się na skórze naszego ciała od razu i widać je zaraz po narodzeniu. Znamiona barwnikowe mogą też powstawać wraz z wiekiem – na skutek wystawiania ciała na działanie promieni słonecznych czy zaburzeń hormonalnych.

Uznaje się, że im więcej znamion występuje na ciele, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się raka skóry.

 

Kiedy kontrolować znamiona barwnikowe?

 

Wszystkie pieprzyki muszą podlegać kontroli dermatologicznej przynajmniej raz w roku. Natychmiastowa wizyta u specjalisty będzie jednak konieczna, jeśli pacjent zauważa jakiekolwiek niepokojące sygnały. Do takich może zaliczać się zmiana wielkości, barwy czy struktury pieprzyka, ból, pieczenie bądź świąd zmiany skórnej a także krwawienie czy wydzielanie się innej wydzieliny z tego miejsca.

Badanie dermatologiczne, dzięki któremu możliwa jest analiza zmian pod kątem występowania nowotworów możliwe jest przy wykorzystaniu dermatoskopu. To mikroskop, który powiększa skórę nawet 15 razy.

Co ciekawe, znamion nie da się leczyć. Jeśli zauważy się zmiany nowotworowe to zaleca się usunięcie znamienia wraz z dużym marginesem zdrowej tkanki skórnej. Wszystko po to, by nie dopuścić do nawrotu choroby. Reakcja choremu musi być natychmiastowa, czerniak tylko w początkowej fazie jest możliwy do całkowitego wyleczenia.

„Nie można zwlekać, bo w przypadku zmian nowotworowych, a zwłaszcza bardzo złośliwego czerniaka, czas ma kluczowe dla terapii znaczenie. Im szybciej zaczniemy leczenie, tym większe szanse pacjenta na dojście do zdrowia. Każdy niepokojący sygnał powinien być konsultowany z dermatologiem bezzwłocznie” – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

 

Co ważne, pieprzyki warto usuwać profilaktycznie, czyli wtedy gdy nie dojdzie jeszcze do rozwoju zmian nowotworowych. Taka praktyka w pełni zapobiega pojawieniu się groźnego dla życia raka skóry. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto pozbywać się przede wszystkim tych znamion, które narażone są na ciągłe działanie promieni słonecznych bądź znajdują się w miejscu częstych otarć poszczególnych części garderoby.

Źródła:

http://znamionabarwnikowe.pl/odmiany-znamion-barwnikowych/

http://znamionabarwnikowe.pl/kiedy-badac-znamiona-barwnikowe/

 

Znamiona barwnikowe
5 (100%) 1 vote[s]