Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Trądzik różowaty

trądzik różowatyW przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego, pojawiającego się w okresie dojrzewania, trądzik różowaty ujawnia się w wieku dwudziestu kilku / trzydziestu kilku lat, a nawet dopiero w okresie okołomenopauzalnym. Przypadłość ta, choć określa się ją mianem trądziku, z typowym trądzikiem pospolitym ma niewiele wspólnego. W przebiegu trądziku różowatego pojawiają się co prawda pryszcze i różnego rodzaju zmiany skórne, niemniej jednak trądzik ten skupia się na ściśle określonym obszarze twarzy (tzw. strefa T) i ma diametralnie różne przyczyny.

Po czym rozpoznać trądzik różowaty?

Pierwszym charakterystycznym objawem trądziku różowatego jest rumień pojawiający się w okolicach nosa, na nosie, czole tuż nad nosem i na brodzie. Rumień może pojawiać się i znikać, ale z czasem może się utrwalić. W następnej kolejności pojawiają się wykwity skórne i pękające naczynka. Z czasem może dojść do trwałej zmiany wyglądu tkanek, szczególnie na nosie. Ta ostatnia przypadłość najczęściej dotyka mężczyzn.

Przyczyny trądziku różowatego

Nie są do końca poznane, a winą za trądzik różowaty obarcza się zazwyczaj kilka czynników. Do najważniejszych należą:

– cechy dziedziczne,
– problemy z pracą naczynek krwionośnych,
– zaburzenia hormonalne,
– zakażenia roztoczami i helicobacter pyroli.

Leczenie trądziku różowatego

Aby można było liczyć na sukces w leczeniu tej przypadłości, należy połączyć terapię konwencjonalną (medyczną) z właściwą pielęgnacją i unikaniem czynników zaostrzających trądzik (skrajnych temperatur, używek).

Trądzik różowaty
5 (100%) 1 vote[s]