
Testy alergiczne mają na celu potwierdzenie wstępnej diagnozy alergologa. Ponadto pozwalają na ocenę stopnia nasilenia alergii, dzięki czemu można dobrać odpowiednią dawkę leku oraz optymalny czas trwania kuracji.
Rodzaje testów skórnych
Testy alergiczne to najprostsza metoda znalezienia pierwotnej przyczyny alergii. Testy skórne znacznie lepiej wykrywają alergeny wziewne, nieco słabiej pokarmowe i kontaktowe. Są one głównie przeprowadzane u dzieci (sprawdź testy alergologiczne u dzieci) w wieku 3-4 lat, ponieważ można w tym przypadku liczyć na lepszą współpracę z pacjentem, a wyniki są też bardziej miarodajne. Ten rodzaj testów powtarza się po 2-4 latach, szczególnie jeśli istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia na nowe alergeny. Wyróżniamy testy skórne punktowe i naskórkowe, czyli płatkowe.
Sprawdź także: Usuwanie zmarszczek
Testy skórne płatkowe są wykonywane na skórze pleców. Polega to na nasączeniu specjalnej bibułki lub plasterka wybranym alergenem i nałożeniu tego na skórę na 48 godzin. Po upływie tego czasu, sprawdza się, czy wystąpiła reakcja alergiczna w postaci stanu zapalnego. Po upływie 72 godzin od rozpoczęcia testów, sprawdza się to ponownie. Standardowy zestaw alergenów zawiera metale: chrom, kobalt, nikiel; konserwanty, substancje zapachowe, leki oraz barwniki. Jeśli chodzi o wyniki testów naskórkowych, to są one podawane w skali plusowej od 0-3 plusów, gdzie dodatnim wynikiem są co najmniej dwa plusy. 0 to brak reakcji, a 3 oznacza rumień, grudki i pęcherzyki.
Natomiast testy skórne punktowe polegają na naniesieniu na przedramię lub plecy po kropelce różnych zawiesin, które zawierają substancje uczulające z zestawu przesiewowego. Do tych alergenów należą drzewa wczesnopylące i późnopylące, pyłki traw, zbóż i chwastów, sierść i naskórek zwierząt domowych oraz roztocza kurzu domowego. Jednorazowo kontroluje się zwykle 10-20 alergenów. Zanim zostanie nałożona kropla alergenu, lekarz lub pielęgniarka nakłuwa delikatnie naskórek, ale nie powoduje ono krwawienia, ponieważ używają do tego jednorazowego lancecika. Dzięki temu nie trzeba obawiać się zakażeń typu WZW B czy też HIV. Dodatkowo na skórę nakłada się kontrole dodatnią w postaci roztworu histaminy w stężeniu 1:1000 oraz ujemną, czyli roztwór soli fizjologicznej.
Artykuł współtworzony z redakcją portalu http://zdrowecialomag.pl/