Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Leczenie kaszaków

Leczenie kaszaków

Kaszaki często bywają traktowane jak zwykłe krostki, które same znikną, tak naprawdę jednak problem ten jest poważniejszy i nie powinno się go bagatelizować, zwłaszcza jeśli jest zaawansowany. Osoby, które mają tylko niewielkie zmiany, są zdecydowanie w dobrej sytuacji, ponieważ niewielkie kaszaki zwykle cofają się same. Jeśli mają one jednak tendencje do rośnięcia, a także doszło w nich do nadkażenia, a więc pojawił się ból i poczucie dyskomfortu, konieczne jest ich usunięcie. Trzeba pamiętać, że są to torbiele, a więc nie jest to taki błahy problem, jak niektórym się wydaje.

Samodzielne usuwanie?

Osoby, które mają niewielkie kaszaki, co zdarza się często na przykład przy trądziku, zwłaszcza w okresie dojrzewania, powinny przede wszystkim często oczyszczać cerę za pomocą peelingu. Istnieje duża szansa, że dzięki temu oczyści się zawartość torbieli i nie dojdzie do nadkażenia. Gdy już sytuacja jest poważniejsza, czyli kaszaki prezentują się nieestetycznie, trzeba zdecydować się na ich usunięcie.

Sprawdź także: Profilaktyka czerniaka złośliwego

Niektórzy decydują się sami je wyciskać, najczęściej po wcześniejszym nakłuciu. Rzeczywiście jest to dobry sposób, jednak lepiej nie robić tego samego. Jeśli zmiany nie są poważne, lekarz usuwa je w taki sam sposób, ale ma dobrze zdezynfekowane narzędzia, a także wie, jak to zrobić, by nie pozostawić na skórze szpecących blizn. Lepiej więc nie robić tego na własną rękę.

Usuwanie chirurgiczne?

Większe i bardziej zaawansowane kaszaki usuwa się chirurgicznie. Polega to na nacięciu torbieli i usunięciu jej wnętrza. Czasem też stosuje się ich leczenie poprzez aplikowanie zastrzyków z glikokortykosteroidami, a jeśli wystąpił stan zapalny, konieczna jest antybiotykoterapia. Rozległe zmiany, które usuwa się w całości, wymagają bardziej zaawansowanego działania chirurgicznego, po którym trzeba założyć szwy, ale takie zmiany pojawiają się stosunkowo rzadko.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem artykulynazdrowie.net.pl

Źródła:

http://sposobynazdrowie.info.pl/dolegliwosci/czym-sa-kaszaki-i-jak-sobie-z-nimi-radzic/

Leczenie kaszaków
5 (100%) 1 vote[s]