Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Kim jest dermatolog i kiedy warto jest się do niego udać?

Kim jest dermatolog?

dermatologDermatolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu schorzeń skóry, ale także schorzeń paznokci i włosów oraz chorób ogólnoustrojowych, które ujawniają się na skórze (jak np. łagodne i złośliwe nowotwory czy rumień guzowaty).

Jak dermatolog dokonuje diagnozy?

Podczas wizyty u dermatologa, oprócz wywiadu z pacjentem, który ma naświetlić problem skóry, paznokci lub włosów, niezwykle ważną rolę odgrywa badanie. Badanie potencjalnego schorzenia odbywa się nie tylko gołym okiem. Dermatolog wykorzystuje do niego często specjalistyczny przyrząd zwany dermatoskopem. Pozwala on dokładnie obejrzeć skórę pod odpowiednim powiększeniem, po uprzednim naniesieniu na nią specjalnego żelu, który likwiduje refleksy świetlne. Takie badanie umożliwia postawienie trafnej diagnozy i zastosowanie odpowiedniej formy leczenia.

Zobacz więcej współczesna dermatologia kliniczna.

Kiedy warto udać się do dermatologa?

Do dermatologa należy się udać w sytuacji wystąpienia problemów ze skórą, takich jak jej łuszczenie się, występowanie na niej krostek, zaskórników i porów, przebarwienia, ziemistość lub zmiana wyglądu posiadanych znamion i pieprzyków. W tym drugim przypadku, w sytuacji posiadania ich na ciele w dużej ilości, warto zdecydować się na okresowe kontrolowanie skóry (2 razy w roku), by wykryć ewentualne niepokojące zmiany na czas. Do wizyty u dermatologa powinno skłonić także nadmierne wypadanie włosów lub nienaturalny wygląd paznokci.

Oprócz tego z dermatologiem warto skontaktować się w sytuacji, gdy nie możemy rozpoznać swojego rodzaju skóry. Posiada ona bowiem wiele charakterystyk. Może być to skóra normalna, ale także przesuszona, trądzikowa, naczynkowa, mieszana, tłusta lub wrażliwa. Dobór kosmetyków dostosowanych do odmiany skóry umożliwia osiągnięcie najlepszych efektów w jej pielęgnacji i to właśnie fachowa wiedza dermatologa może być w tym pomocna.

Kim jest dermatolog i kiedy warto jest się do niego udać?
4.8 (95.56%) 18 vote[s]