
Jak radzić sobie z alergią?
Do najczęściej występujących alergii zalicza się te pokarmowe oraz wziewne i o ile wpływ tych pokarmowych możemy ograniczać jeśli tylko znamy konkretną przyczynę naszych dolegliwości poprzez niespożywanie alergenów tak z alergią wziewną jest dużo większy problem. Niestety, okazuje się również, że alergia na pyłki, kurz czy sierść zwierzęcia nie jest całkowicie uleczalna.
W alergologii w ogóle nie funkcjonuje takie pojęcie. Alergia jest dysfunkcją układu immunologicznego, więc takie rozwiązanie jest niemożliwe do zastosowania, także dlatego, że zarówno organizm pacjenta, jego układ immunologiczny, jak i zewnętrzne czynniki środowiskowe –
alergeny są zmienne, co sprawia, że także choroba alergiczna jest zmiennym, dynamicznym procesem
Istnieją jednak skuteczne metody, dzięki którym alergik może łagodzić niekorzystne objawy i sprawnie funkcjonować nawet w otoczeniu alergenów. Przede wszystkim należy rozpocząć od zdiagnozowania przyczyny uczulenia. Tylko na tej podstawie alergolog będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie. Tym najbardziej skutecznym jest odczulanie natomiast dużym uznaniem cieszą się również doustne leki histaminowe oraz krople do stosowania na spojówki oczu i spraye do nosa. Pamiętajmy, że do najczęściej występujących objawów alergii zalicza się katar, łzawienie i zaczerwienienie oczu oraz duszności.
W przypadku alergii wziewnej nieco rzadziej występują wykwity skórne, które tuż obok biegunki i wymiotów są charakterystyczne dla alergii pokarmowej.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem: studiowizazueffect.pl