Wielu chorych, których dotyczy problem trądziku różowatego zadaje sobie pytania dotyczące terapii i nowych metod leczenia, w tym leków. Leczenie trądziku musi się odbywać w ścisłym porozumieniu z lekarzem prowadzącym. To on na podstawie typu choroby, nasilenia objawów trądziku, chorób współistniejących i nadwrażliwości decyduje o tym jakie leki na trądzik różowaty można zastosować w przypadku konkretnego pacjenta. Jednak część zasad jest wspólna dla wszystkich pacjentów. Pula leków stosowanych w dermatologii, w tym w leczeniu trądziku jest stała.
Leczenie tej choroby to zarówno preparaty stosowane miejscowo (kremy, maści, kosmetyki wspomagające terapię) jak i ogólnie – leki przyjmowane doustnie. W leczeniu miejscowym zmian charakterystycznych dla choroby stosuje się preparaty z:
- kwasem azelainowym;
- antybiotykami;
- metronizolem.
Leki na trądzik różowaty – kremy, maści, żele
W leczeniu problemów skórnych, zwłaszcza w obrębie skóry twarzy istotny jest nie tylko rodzaj substancji czynnej ale również postać farmaceutyczna leku. Bywa, że te same preparaty dostępne są pod postacią kremu i żelu. W zależności od rodzaju skóry chorego, jego upodobań i np. osobniczej wrażliwości preparat w kremie może sprawdzać się lepiej w tym konkretnym przypadku niż ten sam lek w żelu. Wybierając leki i kosmetyki pielęgnacyjne należy mieć to na względzie i nie skupiać się jedynie na rodzaju leku, ale również na jego formie.
Kwas azeleinowy stosowany w leczeniu trądziku różowatego zmniejsza zmiany zapalne. Spłyca i reguluje występowanie grudek oraz krostek. Kwas ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Podczas stosowania kwasu początkowo pacjent może odczuwać delikatne pieczenie, szczypanie, a nawet zaczerwienienie w miejscu, w którym krem został zaaplikowany. O ile objawy te nie są bardzo uciążliwe i mijają po kilku/kilkunastu minutach od aplikacji nie należy się nimi niepokoić. U osób dotkniętych grudkowo-krostkową postacią trądziku różowatego oraz postacią ziarniniakową w leczeniu wykorzystuje się preparaty z sulfacetamidem, siarką i nadtlenekiem benzoilu. Leki wieloskładnikowe redukują występowanie zmian zapalnych i dobrze się sprawdzają w leczeniu choroby.
Część leków, zawierających opisane substancje czynne, jest dostępnych w aptekach bez recepty. Podczas ich stosowania dobrze jest skonsultować się z farmaceutą i zapoznać z ulotką dostarczoną przez producenta. Dla własnego bezpieczeństwa nie należy przekraczać rekomendowanych dawek poszczególnych leków ani modyfikować schematu dawkowania – np. zwiększając częstotliwość aplikowania kremu na skórę.
Sprawdź dodatkowe informacje na ten temat: http://rzezaczka.info.pl/ciekawostki/wyglada-tradzik-rozowaty-zdjecia/
Antybiotyki w leczeniu trądziku różowatego
Części chorych, zwłaszcza dotkniętych ostrymi lub zaawansowanymi postaciami trądziku różowatego zaleca się leki na trądzik różowaty, które zawierają antybiotyki. W kremach, maściach i żelach stosowanych zewnętrznie szczególnie korzystnie na stan skóry u osób ze zdiagnozowanym trądzikiem wpływają makrolity oraz tetracyklina. Antybiotyki stosuje się z przepisu lekarza. Podobnie jak w przypadku innych leków nie należy przekraczać rekomendowanych dawek ani zmieniać schematu dawkowania.
U pacjentów z trądzikiem różowatym antybiotyki stosuje się nie tylko zewnętrznie – aplikując je na powierzchnię skóry, ale również wewnętrznie. Zwykle antybiotyki dla tych chorych dostępne są w postaci tabletek przyjmowanych doustnie. W leczeniu wewnętrznym stosuje się antybiotyki – erytromycynę, klarytomycynę i azytromycynę.
W części przypadków leczenie wymienionymi lekami, może nie przynosić efektu. W takich przypadkach lekarz może zdecydować o konieczności włączenia retinoidów. Zwykle w trądziku rożowatym stosuje się izotretynoinę. Leczenie tym lekiem może przynieść bardzo dobre efekty, jednak należy wiedzieć, że jest to leczenie, które musi koordynować lekarz. Podczas terapii mogą również wystąpić uporczywe działania niepożądane:
- suchość ust;
- suchość błon śluzowych – oczu, jamy ustnej, nosa itp;
- zmiany w jamie ustnej i nosie;
- wypadanie włosów;
- suchość skóry, łuszczenie, uczucie ciągnięcia.