Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Łysienie typu męskiego – częsty problem kobiet

Włosy pełnią wiele funkcji biologicznych – nie są jedynie ozdobą. Chronią m. in. przed czynnikami zewnętrznymi i pełnią funkcję termoregulacyjną. Ich utrata jednak kojarzona jest najczęściej z pogorszeniem wizerunku i atrakcyjności seksualnej, zwłaszcza u kobiet. Fizjologiczną normą jest utrata kilkudziesięciu włosów dziennie; gdy ich ilość przekracza 100, a problem trwa dłużej niż kilka tygodni, należy udać się do trychologa.

Ten dermatolog specjalizujący się w schorzeniach włosów i skóry głowy zdiagnozuje przyczynę wypadania włosów i wdroży odpowiednie leczenie. Jak najszybsza konsultacja z trychologiem umożliwi uniknięcie bardzo często powtarzającego się błędnego schematu: kobieta dotknięta nadmiernym wypadaniem włosów udaje się do apteki w celu zakupienia suplementu na włosy. Mimo jego regularnego stosowania włosy nadal się przerzedzają, i nie pomaga im nawet drogeryjny szampon na wzmocnienie włosów. Jaki podstawowy błąd popełnia zatem większość pań? Leczy się na własną rękę, nie znając tak naprawdę przyczyny łysienia. A coraz częstszą przyczyną nadmiernej utraty włosów jest nadmiar androgenów – męskich hormonów płciowych. Ich nadmiar u kobiet, z jednoczesnym spadkiem estrogenów, wywiera katastrofalny wpływ na włosy.

Łysienie androgenowe towarzyszy wielu schorzeniom hormonalnym, m. in.:

  • menopauzie
  • otyłości
  • zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej
  • zespołowi policystycznych jajników
  • zespołowi Cushinga
  • guzom jajników czy nadnerczy

Obecność takich sytuacji ułatwia rozpoznanie typu łysienia. Niekiedy u kobiety nie zdiagnozowano żadnego z powyższych schorzeń, a mimo to włosy nadmiernie wypadają. Wtedy symptomy sugerujące łysienie androgenowe to:

– stopniowe przerzedzanie się włosów, rozproszone na szczycie głowy
– wzmożony łojotok skóry głowy
– zmiany trądzikowe
– hirsutyzm – nadmierne owłosienie na ciele, także w nietypowych lokalizacjach: na twarzy, plecach, brzuchu czy piersiach

Czytaj także: Portal trychologiczny natura-wlosy.pl

Diagnozy nigdy nie należy stawiać samodzielnie – może tego dokonać wyłącznie trycholog, po przyprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego, przeanalizowaniu wyników badań laboratoryjnych (testosteronu i dihydrotestosteronu) oraz wykonaniu badań dermatologicznych. Badanie trychoskopowe polega na ocenie skóry głowy i ujść mieszków włosowych w powiększeniu, z wykorzystaniem kamery cyfrowej. Natomiast trichogram to ocena włosów pod mikroskopem. Badania te są nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Po ich wykonaniu i postawieniu diagnozy trycholog zaleca leczenie: najczęściej doustną antykoncepcję hormonalną, spironolakton czy finasteryd (więcej o leczeniu: http://androgenowe.net.pl/lysienie-androgenowe/leczenie-lysienia-androgenowego/) oraz zabiegi na włosy. Miejscowo można stosować preparaty z kofeiną czy minoksidilem, wzmacniające mieszki włosowe. Leczenie trwa kilka – kilkanaście miesięcy i może być podtrzymane poprzez stosowanie specjalistycznych szamponów antyandrogennych.

Zobacz: Trycholog w Clinica Dermatologica Gdańsk

Oceń artykuł