Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Usuwanie blizn

Blizny patologiczne to blizny przerostowe, zanikowe i keloidy. Te przerostowe powstają dokładnie w miejscu uszkodzenia skóry, keloidy natomiast wyrastają daleko poza jej obręb. Blizny zanikowe to te, które powstają w wyniku stanów zapalnych skóry, zazwyczaj są płytsze i łatwiejsze w usuwaniu.

Jak wyglądają blizny patologiczne?

Proces powstawania blizn patologicznych to nawet pół roku. W tym czasie zmiany przybierają różną formę i kolor. Na początku są czerwone, później stają się jasne tak jak kolor skóry. W finalnej postaci są gładkie, często wypukłe i przybierają barwę nawet jaśniejszą niż zdrowa tkanka skórna.

Sprawdź także: VariLite – kompleksowe zamykanie naczynek

W miejscu blizny dochodzi do nadprodukcji kolagenu oraz kwasu hialuronowego – stężenie tych substancji przewyższa normę nawet 20-krotnie.

Blizny patologiczne są nad wyraz nieestetyczne, często skóra w tym miejscu się błyszczy, jest naciągnięta.

Dlaczego warto usuwać blizny patologiczne?

Blizny patologiczne to nie tylko nieestetyczne zmiany skórne wpływające na atrakcyjność wyglądu. To również duży dyskomfort fizyczny – osoba posiadająca bliznę czuje w miejscu jej powstania ból, pieczenie bądź świąd, blizna nienaturalnie napina też skórę.

To właśnie dlatego powinno się usuwać tego rodzaju zmiany skórne. Warto też podkreślić, że nieusuwane bądź usuwane nieskutecznie mają tendencję nie tylko do nawrotów, ale też rozrastania się. Te wypukłe mogą być też przyczyną kolejnych urazów skóry.

Jak usuwa się blizny patologiczne?

Skuteczne usuwanie blizn patologicznych polega przede wszystkim na łączeniu kilku metod. Decyzję o wyborze najlepszych sposobów zawsze podejmuje lekarz. „Bardzo ważne jest więc doświadczenie kliniczne lekarza. Proces leczenia blizn patologicznych doskonale pokazuje, że w dermatologii cały czas trzeba się rozwijać, uczyć nowych rzeczy i być na bieżąco z osiągnięciami świata naukowego. Tylko to pozwala na zapewnienie pacjentowi pełnego komfortu oraz najskuteczniejszego leczenia i tylko lekarzy o takich predyspozycjach i podejściu do zawodu zatrudniamy” – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Należy podkreślić, że skuteczne usunięcie blizny patologicznej wiąże się z minimalizacją ryzyka pojawienia się nawrotów choroby do nawet 20%. W innych przypadkach ryzyko pojawienia się blizny w tym samym miejscu wynosi aż 80%.

Wybór metod leczenia blizn jest szeroki. Dzisiaj coraz częściej odchodzi się już od wycięć zmian za pomocą zabiegów chirurgicznych na rzecz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej; wycięcie chirurgiczne jest ostatecznością. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej to w szczególności laseroterapia, krioterapia oraz preparaty silikonowe. Oprócz tego w usuwaniu blizn stosować można radioterapię czy terapie uciskowe.

Warto pamiętać, że odpowiedni dobór sposobów niwelowania blizn patologicznych jest kwestią kluczową. Dzięki temu nie dopuszcza się do nawrotów blizn a pacjent może cieszyć się nieskazitelną skórą. To ważne biorąc pod uwagę fakt, iż blizny powstają najczęściej wskutek nieprawidłowej regeneracji tkanki skórnej, która jest szczególnie podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Bardzo często są to miejsca odsłonięte, takie jak skóra twarzy, uszu, barku. Blizny pojawiają się też w okolicy mostku i stawu skokowego.

Źródła:

http://www.artykulynazdrowie.net.pl/zabiegi/usuwanie-blizn/

http://naszezdrowie.org.pl/zabiegi/usuwanie-blizn/

Usuwanie blizn
5 (100%) 1 vote[s]