Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe

Okazuje się, że blizny potrądzikowe są powszechnym problemem dermatologicznym skóry twarzy. Sam trądzik pojawia się u około 80% osób w okresie dojrzewania więc łatwo zobaczyć, jak znaczny jest to problem. Sam trądzik związany jest z gospodarką hormonalną, wykwity skórne powstają w skutek nadmiernego wydzielania łoju.

Choroba dermatologiczna tego rodzaju zawsze jest niekorzystna zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym dla pacjenta. By nie dopuszczać do pojawiania się kolejnych stanów zapalnych, chory powinien czym prędzej udać się po pomoc do specjalisty.

Dlaczego powstają blizny potrądzikowe?

 

Blizny potrądzikowe powstają w skutek uszkodzenia tkanki skórnej, w jej miejscu powstaje tkanka łączna włóknista, która jest niezwykle szpetna. Zauważmy, że w miejscu tworzenia się blizny proces syntezy kolagenu jest nawet 20-krotnie większy aniżeli w przypadku zdrowej skóry. Wynika z tego, iż blizna zawsze będzie się znacząco różnić od pozostałej powierzchni skóry. A jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż stany zapalne mogą tworzyć się w wielu miejscach na twarzy (szyi, plecach, barkach, ramionach czy klatce piersiowej) to nietrudno zdać sobie sprawę w ogromu problemu.

Zainteresowany/a zabiegiem? Sprawdź najnowszą ofertę na stronie http://clinicacosmetologica.pl/dolegliwosc/blizny-potradzikowe-zanikowe/

Dermatolodzy wyróżniają trzy podstawowe rodzaje blizn potrądzikowych. To przede wszystkim keloidy, które są najtrudniejsze do zwalczenia bowiem maja tendencję do przerastania poza obręb uszkodzonej tkanki. Najłatwiej leczyć blizny zanikowe bowiem pojawiają się one tylko w wyniku stanu zapalnego i zazwyczaj występują płytko. Są też blizny przerostowe – te pojawiają się dokładnie w miejscu uszkodzonej partii skóry.

Musimy wiedzieć, że nie tylko sam san zapalny skóry jest przyczyna pojawiania się blizn potrądzikowych. To również nieodpowiednia pielęgnacja skóry z tendencją do występowania łojotokowych wykwitów skórnych ma tutaj olbrzymie znaczenie. Pacjent powinien stosować przede wszystkim środki kosmetyczne zalecone przez dermatologa, nie powinny one na pewno zawierać alkoholu, który będzie wpływał na dodatkowe podrażnienie skóry.

 

Czy da się usunąć blizny potrądzikowe?

 

Jak potwierdzają dermatolodzy, leczenie blizn po trądziku jest możliwe jednak nigdy nie należy oczekiwać 100% efektów. Zarówno sam trądzik jak i powstałe po nim blizny są trudne w leczeniu a kuracja trwa nierzadko nawet kilka lat. Sam proces powstania blizny to jakieś pół roku a terapia opiera się najczęściej na zabiegach, których wykonywanie jest konieczne w seriach po co najmniej kilka zabiegów, w równych odstępach czasu, nawet co kilka miesięcy.

Dermatolodzy potwierdzają, że najbardziej doświadczeni specjaliści zawsze zalecają terapię łączoną, czyli taka, która zawiera w sobie co najmniej kilka metod leczniczych stosownych jednocześnie. „Dlatego w Clinica Dermatologica zatrudniamy lekarzy specjalistów, którzy mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem klinicznym. Dzięki ich wiedzy oraz umiejętnościom w pełni wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt, który pomaga w leczeniu blizn potrądzikowych. Nie zawsze wystarczy bowiem samo zastosowanie lasera, często najskuteczniejsze jest łączenie kilku metod terapeutycznych”

– mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog – wenerolog, właściciel Clinica Dermatologica w Gdańsku.

W leczeniu blizn wykorzystuje się więc zarówno farmakoterapię miejscową jak i zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. To terapia kwasami, mikrodermabrazja, pellingi mechaniczne, ostrzykiwanie toksyną botulinową czy stosowanie preparatów silikonowych. Tylko w bardzo zaawansowanych stadiach choroby stosuje się dzisiaj inwazyjne zabiegi chirurgiczne.

Źródła:

http://medicinemag.pl/blizny-potradzikowe/

http://www.endokrynologiczne.info.pl/inne/blizny-potradzikowe/

Blizny potrądzikowe
5 (100%) 1 vote[s]