Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Nowotwory skóry

Nowotwory skóry

Nowotwory skóry

Do najczęściej występujących nowotworów skóry zalicza się czerniaka bądź raka nieczerniakowego, na przykład kolczystokomórkowego. Choroba ta nie powstaje z dnia na dzień, zawsze poprzedza ją stadium przedrakowe, które może trwać nawet kilkadziesiąt lat. Rak skóry najczęściej pojawia się u osób w podeszłym wieku bądź tych, które większość czasu wystawione są na szkodliwe działanie promieni słonecznych, to na przykład żeglarze czy rolnicy.

Niezdrowe opalanie

 

Właśnie dlatego trzeba się chronić od dzieciństwa. Im jaśniejsza skóra, czyli jej fototyp, tym bardziej opalanie nie jest wskazane. Uważa się, że podczas przebywania na słońcu, powinno się stosować filtry przeciwsłoneczne SPF 50+ co dwie godziny –

podsumowuje dr n. med. Igor Michajłowski, właściciel Clinica Dermatologica. Pierwszym zwiastunem nowotworu będzie w tym przypadku skóra sucha, łuszcząca się. Bardzo często pojawiają się na niej żółte przebarwienia. Zmiany powstają zazwyczaj w miejscu najwyższej ekspozycji na promienie słoneczne, czyli na twarzy, skórze głowy czy ramionach.

Najbardziej niebezpiecznym i śmiertelnym jest jednak czerniak. To nowotwór złośliwy powstający w obszarze znamion barwnikowych, które przez lata mogły być całkowicie obojętne. Przyczyną powstania czerniaka jest również ekspozycja na słońce bądź sztuczne promieniowanie UV w solarium. Niestety, coraz częściej dermatolodzy diagnozują tego rodzaju chorobę u osób młodych.

Każdego roku na czerniaka choruje prawie 3 000 Polaków a połowa z nich umiera. Tego rodzaju nowotwór skóry jest wyleczalny tylko w początkowym stadium. Dlatego tak ważna jest dermatologia.

Nowotwory skóry
5 (100%) 1 vote[s]