Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Jak leczyć Trądzik różowaty

 

Trądzik różowaty jest powszechnie występującą chorobą dermatologiczną i cierpią na nią osoby pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Dotyka najczęściej kobiet chociaż to mężczyźni borykają się z jej najcięższą postacią. Trądzik różowaty można skutecznie leczyć natomiast ważna jest tutaj wczesna diagnoza. Ta z kolei jest często niemożliwa bowiem trądzik tego rodzaju może dawać pierwsze objawy około 20 roku życia i wtedy jest rozpoznawany błędnie. Choroba rozwija się więc przez lata, by w okresie pełnej dojrzałości dać najostrzejsze świadectwo.

 

Jak przebiega choroba?

 

Trądzik różowaty daje pierwsze objawy niedługo po zakończeniu zmagań z trądzikiem młodzieńczym (tak, to osoby, które w młodości cierpiały na trądzik młodzieńczy są najbardziej narażone na pojawienie się trądziku różowatego). W początkowej fazie pojawia się rumień, który występuje czasowo – zazwyczaj spowodowany jest podrażnieniami skóry w wyniku źle dobranych kosmetyków, silnych podmuchów wiatru czy mrozu. Dopiero w późniejszym etapie zaczerwienienie skóry twarzy praktycznie nie znika, pojawiają się popękane naczynka oraz czerwone krostki wypełnione mazią. Tak naprawdę wyróżnić można fazę zwiastunów tej choroby oraz trzy jej stadia. W fazie zwiastunów nie pojawiają się trwałe zmiany.

To jak wspomnieliśmy rumień przemijający, pieczenie twarzy czy jej szczypanie może pojawić się w wyniku nadreaktywności skóry. Zmiany najczęściej pojawiają się na policzkach i nosie, dopiero później widoczne są też na czole czy brodzie. Właśnie dlatego, że problem jest czasowy i sam zanika to chorzy nie udają się n konsultację ze specjalistą. I stopień choroby to natomiast okres rumieniowo – naczyniowy.

„W tej fazie rumień utrzymuje się dłużej lub może występować stale. Na skórze, szczególnie policzków, widoczne są liczne naczynka. Pacjenci skarżą się na uczucie pieczenia i palenia oraz nietolerancję większości kosmetyków. W fazie tej obserwuje się już trwałe uszkodzenie oraz poszerzenie naczyń

– mówi dr n. med. Marta Malek, dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Skóra twarzy jest znacznie zaczerwieniona a rumień praktycznie nie zanika. Co więcej, pojawia się swędzenie bądź jej szczypanie i takie objawy są dopiero czynnikiem, który skłania chorych do podjęcia decyzji o konsultacji dermatologicznej. Choroba z tej fazie pojawia się najczęściej około 40 roku życia. Ostatnia, III faza choroby to zaś Rhinophyma – faza, która najczęściej pojawia się bardzo rzadko bowiem chory podejmuje już wcześniej odpowiednią terapię leczniczą. III faza występuje zazwyczaj u mężczyzn, na twarzy pojawiają się stwardniałe guzki, rumień nie znika wcale.

Sprawdź także: Top 5 zabiegów kosmetycznych na lato

 

Jak leczyć?

 

Leczenie może być skuteczne tylko wtedy, gdy stosowna jest terapia łączona. To maści do smarowania miejscowego o charakterze przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym wraz z antybiotykoterapią bądź zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Wysoką skutecznością wykazuje się laseroterapia oraz mikrodermabrazja. U niektórych pacjentów konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Źródła:

Jak leczyć Trądzik różowaty
5 (100%) 1 vote[s]