Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Czym zajmuję się lekarz medycyny estetycznej?

W Internecie, w kolorowych czasopismach i w wielu innych miejscach możemy natrafić na reklamy gabinetów medycyny estetycznej. Warto zaznaczyć, że medycyna estetyczna nie ma nic wspólnego z zabiegami wykonywanymi u kosmetyczki. Skupia się ona bowiem na wielu poważniejszych aspektach naszego wyglądu, choć tak samo jak w przypadku zabiegów kosmetycznych, jej jedynym celem jest poprawienie wyglądu pacjenta.

Medycyna estetyczna tylko pod okiem lekarza

Zabiegi medycyny estetycznej mogą być wykonywane jedynie pod okiem lekarza posiadającego pełne prawo do wykonywania zawodu. Konieczne jest bowiem posiadanie przez osobę wykonującą litfing, przeszczep włosów czy trwałą depilację laserową uprawnień do wykonywania nacięć chirurgicznych, czy do usuwania tkanek położonych w różnych partiach ciała. Lekarz medycyny estetycznej musi także przedstawić pacjentowi listę wszystkich ewentualnych powikłań, które mogą pojawić się po wykonanym przez niego zabiegu.

Obowiązkiem lekarza tej specjalizacji jest również odmówienie wykonania zabiegu u osoby, u której występują ku temu przeciwwskazania. Do tego typu przeciwwskazań należą np. ciąża, choroba nowotworowa, zakażenie wirusem HIV czy niewyleczone infekcje.

Spokój dla duszy

Wydawać by się mogło, że lekarze medycyny estetycznej zajmują się jedynie poprawą wyglądu pacjentów. Nie jest to jednak do końca prawdą. Bardzo często zgłaszają się do nich osoby, które z powodu swoich niedoskonałości, zamykają się w sobie i nie utrzymują normalnych kontaktów towarzyskich. W skrajnych przypadkach osoby cierpiące z powodu wyglądu nie są w stanie podjąć żadnej pracy ani zbudować z nikim związku. Poprawa wyglądu jest więc dla nich lekarstwem na niepowodzenia życiowe wynikające z własnej nieakceptacji.

Problem z akceptacją wyglądu dotyczy zwłaszcza osób młodych, wśród których przeważają kobiety. Do lekarzy medycyny estetycznej często zgłaszają się więc młode dziewczyny cierpiące z powodu łysienia plackowatego czy zmian pigmentacyjnych na skórze. Lekarze są w stanie pomóc im pozbyć się tych problemów poprzez przeszczep mieszków włosowych, czy też poprzez rozjaśnianie skóry za pomocą lasera.

Tylko renomowane gabinety

Wybierając się do gabinetu medycyny estetycznej, warto sprawdzić, czy przyjmujący w nim lekarz posiada wszelkie niezbędne uprawnienia do wykonywania poszczególnych zabiegów. Warto bowiem upewnić się, czy dany lekarz medycyny estetycznej jest rzeczywiście wykształconym medykiem, czy też jedynie oszustem, chcącym wyłudzić pieniądze od zdesperowanych osób. Artykuł powstał przy współpracy z portalem medycznym MedicineMAG.

Czym zajmuję się lekarz medycyny estetycznej?
1.8 (36%) 10 vote[s]