Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Czy muszę zgłosić się do dermatologa? Objawy czerniaka skóry.

Kiedy posiadamy znamiona skórne, musimy je uważnie obserwować. Wszelkie zmiany, w tym między innymi owrzodzenia, świąd, zaczerwienienia, asymetria wzrostu, krwawienie, powiększenie pieprzyków, zmiana ich kształtu oraz barwy, powinny budzić nasz niepokój.

Jeżeli doświadczyliśmy tego typu objawów, musimy natychmiast udać się do lekarza. Może być to bowiem czerniak, który jest nowotworem skóry, wykazującym wysoki stopień złośliwości.

Jak go rozpoznać?

Dzięki znajomości objawów choroby możliwe jest jej wykrycie we wczesnym stadium zaawansowania, co pozwala na całkowite wyleczenie. Szybkie rozpoznanie zazwyczaj jest wynikiem regularnej samokontroli, polegającej na gorliwej analizie wszelkich zmian w obrębie istniejących na naszej skórze znamion. Służy temu algorytm ABCD, który ułatwia rozpoznanie niepokojących objawów, gdzie:

•             A to asymetria, czyli zmiana kształtu pieprzyka z okrągłego na niesymetryczny,

•             B oznacza boki o nieregularnych lub niewyraźnych kształtach,

•             C dotyczy koloru, czyli wszelkich zmian zabarwienia znamiona,

•             D odnosi się do średnicy znamienia większej niż 5 mm.

Niektórzy uwzględniają również dodatkowy objaw, oznaczany literą E, który oznacza uwypuklenie powierzchni pieprzyka ponad otaczający go naskórek.

Badania diagnostyczne

Kiedy zauważymy niepokojące nas objawy, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, który przeprowadzi badanie dermatoskopem. Umożliwi mu to dokonanie wstępnej oceny. Jeżeli wystąpi podejrzenie nowotworu skóry w kolejnym kroku wytnie on całe znamię wraz z fragmentem zdrowej skóry, a próbkę przekaże do badania histopatologicznego. W ten sposób określony zostanie stopień zaawansowania nowotworu i typ chorej tkanki. Następnym badaniem jest USG, które pokaże, czy nie nastąpiły przerzuty do węzłów chłonnych.

Leczenie

Podstawowym sposobem wyeliminowania nowotworów złośliwych skóry jest postępowanie chirurgiczne, polegające na wycięciu chorej tkanki. Jednak przy zaawansowanej postaci, oprócz wyżej wymienionej metody, stosuje się również, w zależności od stanu pacjenta immuno-, chemio- lub radioterapię.

Czy muszę zgłosić się do dermatologa? Objawy czerniaka skóry.
5 (100%) 1 vote[s]