Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Czerniak

Czerniak w Polsce nadal występuje rzadko natomiast każdego roku odnotowuje się coraz większą liczbę zachorowań, co nie jest zbyt optymistyczne. Okazuje się, że czerniak jest najgroźniejszym nowotworem złośliwym skóry. Liczy się tutaj szybka diagnoza i natychmiastowe leczenie, w zaawansowanym stadium czerniak niestety wiąże się z dużą umieralnością.

Czym jest czerniak?

Czerniak jest rakiem, który zalicza się do tych najbardziej złośliwych. Zmiany, jakie są zauważalne pojawiają się najczęściej na skórze ciała natomiast mogą też wystąpić na błonach śluzowych jamy ustnej, spojówek czy narządów płciowych, nierzadko czerniak daje objawy na płytkach paznokci.

Jeśli czerniak nie zostaje wykryty w początkowej fazie rozwoju to bardzo szybko daje przerzuty, zazwyczaj do węzłów chłonnych, do układu pokarmowego, oddechowego i nerwowego oraz innych narządów wewnętrznych.

O tym, jak zaawansowany jest czerniak złośliwy świadcz grubość zmiany ogniskowej, liczba zaatakowanych węzłów chłonnych oraz odległość przerzutów od zmiany pierwotnej.

Jak rozpoznać czerniaka?

Niestety, czerniak zbyt rzadko rozpoznawany jest we wstępnej fazie rozwoju bowiem zmiany skórne są niezauważalne przez chorego bądź bagatelizowane. Zaniepokoić nas powinien przede wszystkim fakt zmienionego wyglądu poszczególnej partii ciała bądź znamiona barwnikowego. Znamię przybiera inną strukturę, zmienia kolor, kształt czy rozmiar, może też krwawić. Wizyta u dermatologa jest konieczna także wtedy, gdy znamię boli, piecze bądź swędzi.

Podczas wizyty u specjalisty nie tylko badana jest skóra. W przypadku podejrzeń co do występowania czerniaka lekarz bada również błony śluzowe jamy ustnej, spojówek czy narządów płciowych i odbytu. Co więcej, badaniu podlegają też węzły chłonne.

„Dostępne obecnie metody diagnostyki, takie jak dermoskopia (dermatoskopia) i wideodermoskopia (wideodermatoskopia) pozwalają na dokładne zbadanie charakteru zmian. Nadal sprawdzającą się w praktyce metodą małoinwazyjną jest też biopsja wycinająca”

– mówi dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

W przypadku podejrzenia przerzutów wykorzystuje się również diagnostykę obrazową. Tutaj należy wymienić badania, takie jak tomografia komputerowa, USG, rezonans magnetyczny czy zdjęcia rentgenowskie. Innowacyjna jest natomiast metoda PET natomiast obecnie nadal zbyt duże koszty tego badania sprawiają, że nie jest ona wykorzystywana powszechnie.

Jak przebiega leczenie czerniaka?

Najczęściej spotykane jest leczenie chirurgiczne, polegające na wycięciu zmiany pierwotnej z dużym marginesem tkanki zdrowej, na której mogłoby dojść do przerzutów. Jeśli u pacjenta czerniak rozwinął się już do fazy IV, czyli rozpoznano już przerzuty na węzły chłonne i inne organy to stosuje się immunoterapię, radioterapię bądź chemioterapię.

Nadzieją może być w niedługim czasie szczepionka, która będzie połączeniem chemioterapii z immunoterapią. Obecnie nadal trwają nad ta innowacyjną metodą badania laboratoryjne.         

Źródła:

http://www.artykulynazdrowie.net.pl/dolegliwosci/czerniak-2/
http://naszezdrowie.org.pl/dolegliwosci/czerniak-2/
http://medicinemag.pl/czerniak-2/
http://studiowizazueffect.pl/poradnik/czerniak/

 

Czerniak
5 (100%) 1 vote[s]