Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Nieprzyjemna dolegliwość – łysienie

Nieprzyjemna dolegliwość – łysienie

Stanowi niezwykle nieprzyjemne zjawisko, którego chyba niemal każdy mężczyzna chciałby uniknąć, gdyż wpływa na zmniejszenie atrakcyjności wyglądu zewnętrznego i, co gorsze, przypomina o lecących latach. Łysienie to dolegliwość, która zaczyna powoli pojawiać się u mężczyzn już po trzydziestym roku życia. Oczywiście, nie jest to zasadą, u niektórych mężczyzn wypadanie włosów może zacząć się już w wieku nawet i szesnastu lat.

Przyczyny łysienia mogą być przeróżne i mieć różnorakie podłoże. Mogą je wywoływać zarówno choroby, jak też wypadanie włosów może stanowić skutek uboczny innych czynników, jak np. nadmiernego stresu, czy niewłaściwej diety.

Żeby bliżej zrozumieć zjawisko i poznać przyczyny łysienia, przedstawmy krótko jak przebiega sam proces łysienia. Wypadanie włosów jest naturalnym procesem i nie świadczy jeszcze o chorobie czy patologii mieszka włosowego. Każdy człowiek traci dziennie ok. stu włosów, w miejsce, które pojawiają się nowe, dlatego nie widać oznak ich wypadania. Problem zaczyna się pojawiać, kiedy nowe włosy nie chcą rosnąć lub rosną zbyt małe i za słabe żeby przetrwać. Dopiero wtedy zaczyna występować zjawisko zwane łysieniem, czyli stan kiedy wypadające włosy, nie regenerują się, a ich brak zaczyna być widoczny.

Głównym powodem łysienia u większości mężczyzn jest testosteron. Męskie hormony płciowe działają bardzo niekorzystnie na mieszki włosa. Hormon zwany dihydrotestosteronem niszczy je do tego stopnia, że przestają one być w stanie produkować zdrowe i długie włosy. Zamiast nich, zaczynają wytwarzać jedynie delikatny mieszek podobny do tego, który porasta nos, czy czoło.

Szukasz dermatologa? Sprawdź : Dermatolog w Gdańsku.

Wśród chorobowych przyczyn łysienia, wymienia się najczęściej łojotok. Zauważono, że u wielu mężczyzn, przed postępującym łysieniem, występowały objawy tłustego łupieżu, gęsto rozsianego na całej głowie. Łojotokowi towarzyszy występowanie drobnoustrojów, które mogą prowadzić nawet do stanu zapalnego skóry, który nasila proces wypadania włosów.

Łysienie może być również objawem towarzyszącym innej chorobie. Wypadanie włosów powodują najczęściej choroby układu dokrewnego i  choroby autoimmunologiczne. Rzadziej podaje się również niektóre choroby chroniczne, jak np. toczeń rumieniowaty. Łysienie może być również efektem niewłaściwej diety, powodującej niedobory pokarmowe i niedostarczającej odpowiedniej ilości niektórych niezbędnych wartości odżywczych czy minerałów. Łysienie powoduje przede wszystkim niedobór protein i żelaza. Nie tylko niedobory mogą powodować łysienie. Nadmiar witaminy A również może przyczyniać się do wypadania włosów.

Łysienie jest wreszcie efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków, przede wszystkim środków antymetabolicznych czy alkilowych. Wywołuje je również promieniowanie jonizujące i chemioterapia.

http://drmalek.pl/arts/choroby-wlosow-lysienie/

http://medicinemag.pl/wypadanie-wlosow/

Nieprzyjemna dolegliwość – łysienie
5 (100%) 2 vote[s]