Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Pierwsze objawy reumatyzmu

Bóle mięśni i stawów, czyli choroba nazywana potocznie reumatyzmem to tylko nieliczne z pierwszych objawów schorzeń, które wchodzą z zakres specjalizacji medycznej, jaką jest reumatologia.

Ciekawostką jest fakt, iż chociaż rzeczywiście w przypadku aż 30% pacjentów najczęściej spotykanym objawem, przez który zgłaszają się oni do specjalisty, jakim jest reumatolog są bóle mięśniowe czy bóle stawów i kości to symptomów rozwijającej się choroby może być o wiele więcej.

Bardzo często chory uskarża się także na sztywność stawów i kości, przez co niemożliwym staje się normalne funkcjonowanie w aspekcie fizycznym. Co więcej, pojawiać się mogą obrzęki kończyn dolnych oraz górnych oraz zaczerwienienia tych partii ciała.

Niektóre choroby reumatyczne mogą też wpływać na funkcjonowanie innych narządów ludzkiego ciała. Przykładem może być Zespół Reitera, który objawia się jednocześnie bólem kręgosłupa i partii biodrowych, ale też zmianami zapalnymi w tęczówce oka i zapaleniem cewki moczowej.

Trzeba pamiętać, że bagatelizowanie pierwszych objawów może przyczynić się do trwałej niepełnosprawności.

Reumatolog bardzo często ma do czynienia z pacjentami z zesztywniałymi stawami czy kośćmi, przykurczem palców bądź przygięciem grzbietu w okolicach kręgosłupa. Niestety, w zaawansowanym stadium choroby reumatycznej niemożliwym staje się całkowite wyleczenie a jedynie zapobieganie jej postępu. Właśnie dlatego nigdy nie powinniśmy bagatelizować pierwszych oznak dyskomfortu fizycznego, jaki związany jest z bólem stawów, mięśni czy kości bowiem te po raz pierwszy mogą pojawić się już w okresie młodości.

Sprawdź także: Jak łagodzić bóle stawów?

Pierwsze objawy reumatyzmu
5 (100%) 1 vote[s]