Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Objawy chorób serca u kobiet

Chociaż serce kobiety jest zbudowane identycznie jak serce mężczyzny to ze względu na wydzielanie innego rodzaju hormonów może pracować inaczej. Inaczej będzie też reagować na stres czy wysiłek fizyczny.

Jeszcze do niedawna uznawano, że choroby serca są typowo męskie – na zawał czy chorobę wieńcową umiera nawet 39% pacjentów płci męskiej. Okazuje się jednak, że tego rodzaju choroby dotyczą również kobiet. Jak wynika ze statystyk, nawet co druga z nich umiera na jedną z chorób serca po okresie menopauzy a więc jakieś 15 lat później aniżeli mężczyźni. Absolutnie jednak nie można tychże chorób całkowicie wykluczać.

Czynniki ryzyka, które mogą sprzyjać pojawieniu się chorób serca u kobiet są identycznie takie same jak i u mężczyzn. Jak potwierdza kardiolog, to przede wszystkim palenie papierosów, otyłość, nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, brak wypoczynku, nadmierny stres, nieodpowiednio wyleczone infekcje bakteryjne.

Do najczęściej występujących chorób serca u kobiet zalicza się choroba niedokrwienna serca, dusznica bolesna, zawał serca, nadciśnienie tętnicze. Objawy tychże schorzeń są identyczne jak u mężczyzn. W przypadku zawału serca kobieta będzie odczuwać silny ból barku, krtani, nadbrzusza, będzie mieć duszności, wystąpią zimne poty, nierówne bicie serca oraz ogóle osłabienie.

Szansa na uratowanie kobiety, u której zdiagnozowano chorobę serca jest identyczna jak w przypadku mężczyzn.

Źródła:

http://lifemedica.pl/specjalizacje/kardiologia/

http://medicinemag.pl/najczesciej-wykonywane-badania-przy-chorobach-serca/

Objawy chorób serca u kobiet
5 (100%) 1 vote[s]