Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Liszaj twardzinowy – przyczyny i objawy.

Liszaj twardzinowy – przyczyny i objawy.

Liszaj twardzinowy jest schorzeniem powszechnym jednak diagnozowany jest najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Pomimo iż objawy tej choroby są typowe to pacjenci zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy gdy zmiany skórne doprowadzają do rzeczywiście dużego dyskomfortu. Dzieje się tak dlatego, że liszaj pojawia się zazwyczaj w miejscach intymnych, przez jest schorzeniem bardzo krępujących.

Przyczyny liszaja twardzinowego

Liszaj najczęściej pojawia się w skutek dziedziczenia jednak to nie jedyna przyczyna. Uznaje się, że częściej cierpią na niego osoby z osłabionym układem immunologicznych, pacjenci z zaburzeniami hormonalnymi, Ci u których doszło do zarażenia wirusem HCV bądź krętkami. Liszaj pojawia się też w miejscu urazów mechanicznych.

Więcej w artykule: Co to jest liszaj twardzinowy?

Jak objawia się liszaj twardzinowy?

Objawy są typowe i łatwe do rozpoznania. Nawet jeśli trudno je zauważyć w formie wykwitów skórnych to szybko dają tak duży dyskomfort fizyczny, że niemożliwym staje się bagatelizowanie tego rodzaju schorzenia. W pierwszym etapie na narządach intymnych pojawiają się niewielkie krostki o jasno różowym kolorze. Te bardzo szybko zmieniają się w blaszki z tendencją do rozrastania się w skupiskach. To właśnie one, jeśli są nieleczone bardzo szybko przeistaczają się w wybroczyny i owrzodzenia skłonne do pojawiania się ran.

Sprawdź także: Co to jest liszaj płaski?

Warto wiedzieć, że co piąty pacjent zauważa tego typu wykwity nie tylko na narządach intymnych, ale też na tułowiu, kończynach dolnych a nawet w jamie ustnej. Owrzodzenia są bolące, powodują świąd i pieczenie. Chory odczuwa ból podczas oddawania moczu (bardzo często zmiany zauważa się na cewce moczowej) oraz podczas stosunku (wykwitu pojawiają się u mężczyzn między innymi na prąciu zaś u kobiet na sromie czy łechtaczce). Drapanie krostek powoduje zakażenia skóry na kolejnych partiach i przenoszenie choroby.

Czy możliwe jest leczenie?

Liszaj twardzinowy należy bezwzględnie leczyć i w każdej fazie jest on możliwy do zniwelowania. Terapia trwa średnio kilka tygodni a zmienione miejsca smaruje się maścią przeciwzapalną. Czasem koniecznym staje się też doustna antybiotykoterapia. Niezwykle ważne jest doświadczenie lekarza (najczęściej wenerologa bądź ginekologa), który podejmuje się kontroli nad pacjentem:

– „Lekarze o różnych specjalizacjach stanowią kompetentny zespół ekspertów, co znacznie skraca czas terapii. Sprawia też, że postawienie diagnozy i wybór odpowiedniego dla danego pacjenta leczenia, jest optymalny i zmniejsza wszystkie ewentualne ryzyka” –

podkreśla dr Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica, co roku leczący kilkaset przypadków liszaja twardzinowego u pacjentów z całej Polski.

Okazuje się, że nieleczone bądź nieskutecznie leczone schorzenie tego rodzaju może doprowadzić do poważnych powikłań, nawet zagrażających życiu. W miejscu owrzodzeń i ran pojawiają się nie tylko bolące blizny, ale w miejscu wykwitów skórnych mogą pojawiać się również zmiany nowotworowe. Liszaj twardzinowy jest jedną z przyczyn raka szyjki macicy, raka odbytu czy też raka prącia.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem liszajtwardzinowy.pl.

Liszaj twardzinowy – przyczyny i objawy.
3 (60%) 5 votes