Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste to powikłanie wirusa HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Jak się okazuje, wirus tego typu jest najczęściej występującym w populacji ludzkiej. Co więcej, do jego zarażenia dochodzi drogą płciową a ponieważ bardzo często nie daje żadnych objawów to nosiciel zaraża nieświadomie.

Kto zaraża się wirusem HPV?

Ryzykiem zarażenia są obarczone wszystkie osoby, które prowadzą aktywność seksualną. Wylicza się, iż najczęściej HPV zaraża się w wieku 17 lat, bo to właśnie wtedy dochodzi średnio do pierwszej inicjacji seksualnej. Niepocieszający jest natomiast fakt, iż zarazić można się już podczas pierwszego kontaktu seksualnego z zarażonym partnerem. Co więcej, wirus nie jest wyleczalny, ale u nawet 50% mija niezauważenie. U od 1% do 9% zarażonych dochodzi do powikłania w postaci kłykcin kończystych.

Nosicielami HPV są zarówno kobiety jak i mężczyźni. Ciekawostką jest fakt, iż wirus może występować też u dzieci jednak wtedy przyczyną nie jest kontakt seksualny a raczej nieodpowiednio prowadzona higiena intymna.

Na zarażenie nieco bardziej narażone są osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych i nie stosują żadnych zabezpieczeń. Według statystyk, nawet połowa polskich studentem może być nosicielkami HPV.

Na szczęście, istnieją formy zabezpieczeń przed HPV i nie musi być to koniecznie wstrzemięźliwość seksualna. Można się zaszczepić i szczepionki te najczęściej stosowane są u osób w okresie dojrzewania, jeszcze przed pierwszym kontaktem seksualnym. Szczepionkę można również stosować u osób, które inicjację seksualną mają już za sobą, ale w pierwszej kolejności należy wykluczyć u nich obecność wirusa HPV w organizmie.

Jak często pojawiają się kłykciny kończyste?

Cierpi na nie od 1 do 9% osób zarażonych wirusem brodawczaka ludzkiego. Okazuje się, że pierwsze objawy mogą być zauważalne już kilka miesięcy po zarażeniu jednak zdarza się również, że wirus nie będzie dawał żadnych oznak nawet przez długie lata.

Jeśli kłykciny się pojawią to są łatwe w rozpoznaniu i raczej od razu skłaniają chorego do udania się na wizytę lekarską. Chociaż jest to choroba dosyć krępująca, bo kłykciny pojawiają się na genitaliach to z całą pewnością leczenie jest konieczne. „Niestety, w ostatnich latach lekarze specjaliści obserwują stały wzrost zachorowań. Zmniejsza się też średnia wieku pacjentów, którzy zmagają się z efektami zakażenia wirusem HPV po raz pierwszy. Nieznane są jednak dokładne statystyki zachorowań, bo wielu pacjentów nie zgłasza się do lekarza z tym problemem. Niestety, sprawia to też, że czasem przychodzą, gdy objawy są już bardzo zaawansowane” – mówi lek. med. Dorota Kozicka, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Jak rozpoznać kłykciny kończyste?

Objawy są łatwe do zdiagnozowania jednak ze względu na dosyć krępującą formę pacjenci zgłaszają się do specjalisty dopiero w ich zaawansowanej formie. Trzeba wiedzieć, że to ogromny błąd bowiem nieleczone kłykciny są najczęstszą przyczyną występowania raka szyjki macicy oraz raka prącia.

Same wykwity pojawiają się w miejscach intymnych w postaci jasnoróżowych bądź mocno brunatnych krostek o niedużej wielkości. Bardzo lubią pojawiać się w skupiskach, przez to tworzą strukturę przypominającą skorupę, niczym kalafiora.

Pacjenci opóźniają decyzję o rozpoczęciu leczenia kłykcin bowiem te nie dają tak naprawdę fizycznego dyskomfortu – nie swędzą, nie bolą, nie pieką. Trzeba natomiast potwierdzić, że są ogromnym utrapieniem pod względem psychicznym, najczęściej chorzy rezygnują z aktywności seksualnej, stronią od towarzystwa.

Artykuł powstał przy współpracy z stroną na temat kłykciń konczystych klykciny hpv .pl

Kłykciny kończyste
5 (100%) 1 vote