Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Domowe sposoby na łupież pstry

Łupież pstry jest niezaraźliwym lecz bardzo uciążliwym schorzeniem skóry. Objawia się przede wszystkim odbarwieniami i przebarwieniami skóry, które przybierają postać jaśniejszych lub ciemniejszych plam, które najczęściej atakują nasz tułów i ramiona, znacznie rzadziej pojawiają się na dłoniach lub twarzy. Te schorzenie wywołane jest przez grzyby, które zakłócają naturalną pigmentację naszej skóry. Choroba ta zdecydowanie bardziej widoczna jest latem, ponieważ uniemożliwia ona równomierne opalanie się.

W przypadku mocniejszego ataku tej choroby skóra staje się sucha, swędząca oraz zaczyna się łuszczyć. Szczególnie narażone na rozwój tej choroby są osoby o cerze tłustej, na której drobnoustroje znacznie łatwiej rozmnażają się i przeistaczają w nieestetyczne zmiany skórne. Ponadto rozwojowi tej choroby sprzyjają czynniki takie jak: częste zmiany hormonalne, gorący i wilgotny klimat oraz nadmierne pocenie się.

Domowe sposoby na łupież pstry?

Leczenie łupieżu ostrego możliwe jest bez konsultacji z lekarzem specjalistą. Domowe sposoby na łupież pstry są proste, wymagają one jednak bardzo wiele cierpliwości – szczególnie jeśli choroba objęła duży obszar naszego ciała. Jak skutecznie leczyć łupież pstry? Domowe leczenie łupieżu pstrego powinniśmy zacząć od zakupu doustnego leku przeciwgrzybiczego – po konsultacji z farmaceutką w aptece możemy go kupić nawet bez recepty. Ma on silniejsze działanie na nasz organizm niż leki stosowane bezpośrednio na skórę. Eliminuje również drobnoustroje poprzez wydzielanie jego składników podczas zwykłego pocenia się. Kolejnym ważnym krokiem w domowym leczeniu tego schorzenia skóry jest wybór odpowiedniego dla nas leku do miejscowego stosowania na skórze. Powinien być on przystosowany do wielkości obszaru zaatakowanego przez grzyby. Na rynku dostępne są różne formy tego leku, takie jak: szampony, kremy, mydła i balsamy przeciwgrzybicze, przy ich wyborze najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Są one najczęstszą formą leczenia łupieżu pstrego oraz dają najlepsze efekty zaraz po tabletkach.

Największym problemem łupieżu pstrego jest jego częste powracanie, nie jest ono spowodowane stosowaniem domowych sposobów na łupież pstry, a zwyczajnie specyfiką tej choroby. Nawet jeśli mamy pewność, że choroba została aktualnie wyleczona musimy spodziewać się jej powrotu. Właśnie dlatego ważne jest również późniejsze zapobieganie tej chorobie poprzez stosowanie odpowiednich środków przeciwgrzybiczych raz na jakiś czas. Nawrotów choroby możemy spodziewać się szczególnie podczas wilgotnych i ciepłych pór roku – właśnie w tym okresie powinniśmy zabezpieczyć naszą skórę przed rozwojem drobnoustrojów. Najczęściej polecanymi produktami do zapobiegania nawrotowi choroby są szampony przeciwgrzybicze zawierające siarczek cynku, które powinniśmy stosować średnio dwa razy w tygodniu pozostawiając produkt przez 10-15 minut od nałożenia. Ważne jest również stosowanie maści lub kremu przeciwgrzybiczego mającego w składzie mikonazol, klotrimazol lub terbinafine. Lepszy efekt podczas słonecznej pory roku da nam dodatkowe stosowanie kremów przeciwsłonecznych, które zabezpieczą ją przez niekorzystnym działaniem słońca.

Oceń artykuł