Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Dna moczanowa – co ją powoduje i jak jej unikać?

Dna moczanowa – co ją powoduje i jak jej unikać?

Pojawienie się zaczerwienienia na stopie, w okolicach podstawy palucha, czyli dużego palca u stopy, może oznaczać dnę moczanową. Jest to choroba, która występuje u wielu ludzi z hiperurykemią, czyli nadmiarem kwasu moczowego we krwi. Jeśli występuje dna moczanowa, oznacza to, że kwas moczowy uległ krystalizacji, a kryształki umiejscowiły się w którymś ze stawów, najczęściej właśnie w pobliżu dużego palca stopy.

Przyczyny dny moczanowej

Jest wiele udowodnionych, jak też i potencjalnych przyczyn dny moczanowej. Okazało się, że nie bez znaczenia jest tu genetyka. Osoby posiadające jeden z trzech konkretnych genów są szczególnie narażone na wystąpienie schorzenia. Ryzyko zachorowania w przypadku obciążenia genetycznego sięga nawet 60%.

Ponadto, bardzo ważny jest sposób odżywiania i generalnie styl życia. Dna moczanowa może być bowiem efektem nieprawidłowej diety. Spożywanie dużej ilości tłuszczu lub w ogóle objadanie się, często prowadzi do wystąpienia tej choroby. Otyłość jest jednym z głównych korelatów dny moczanowej. Dlatego też, tak ważne jest, czy prowadzi się siedzący tryb życia, czy raczej aktywny. Wiadomo nie od dziś, że mało aktywności fizycznej i przesiadywanie całymi dniami na krześle czy fotelu, sprzyja przybieraniu na wadze. Natomiast nadwaga, w połączeniu z obciążeniem genetycznym, to prosta droga do dny moczanowej.

Dna moczanowa a leki

Ponadto, dna moczanowa może się pojawić wskutek zażywania niektórych leków. Badania wykazały, że czynnikiem ryzyka jest zażywanie diuretyków. Co więcej, groźna może być nawet zwyczajna aspiryna, jak również witamina B3. Co więcej, leki immunosupresyjne, które zażywa się, gdy układ odpornościowy organizmu nie działa prawidłowo, również mogą spowodować pojawienie się dny moczanowej.

Jak zapobiegać

Dna moczanowa jest uwarunkowana genetycznie, co nie oznacza wcale, że w przypadku posiadania nieszczęsnych genów warunkujących chorobę nie można jej w żaden sposób uniknąć. Można to zrobić, jeśli unika się innych czynników odpowiedzialnych za występowanie tejże choroby. Przede wszystkim należy uważać co się je, i pilnować, ażeby nie popaść w nadwagę.

Źródła:

http://poradnikzdrowia.net/dna-moczanowa-a-podagra/

http://medicinemag.pl/dna-moczanowa-a-dieta/

http://urodaizdrowie.pl/dna-moczanowa-co-to-za-choroba

Dna moczanowa – co ją powoduje i jak jej unikać?
5 (100%) 1 vote[s]