Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie. – Stuart Wilde

Czym jest stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane to schorzenie, które obecnie nie jest w pełni uleczalne. W przypadku takiej diagnozy nie należy się jednak załamywać, ponieważ istnieje skuteczne leczenie objawowe, które pozwala na zminimalizowanie dolegliwości, występujących przy tej chorobie. Co warto wiedzieć o stwardnieniu rozsianym?

Przyczyny stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane to schorzenie, którego przyczyny nadal nie zostały do końca poznane. Według niektórych badań jest to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, według innych – choroba powstaje w wyniku stanu zapalnego. Na wystąpienie tego schorzenia mogą mieć wpływ także czynniki genetyczne. Jednak, szczególnie w przypadku takiej choroby, jak stwardnienie rozsiane boczne stwierdzono, że czynniki te nie są aż tak istotne i wystąpienie przypadku tej choroby w rodzinie rzadko oznacza, iż schorzenie pojawi się także u innych członków.

więcej: http://sm.net.pl/przyczyny-stwardnienia-rozsianego/

Objawy stwardnienia rozsianego

W przypadku takiego schorzenia, jak stwardnienie rozsiane objawy obejmują przede wszystkim działanie układu nerwowego. Dolegliwości powodowanych przez stwardnienie rozsiane nie da się zwykle nie zauważyć. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że takie symptomy, jak zaburzenia wzroku, słuchu, problemy z pamięcią oraz mową i z chodzeniem, występują nie tylko w przypadku stwardnienia rozsianego. Objawy tego schorzenia są spowodowane zaburzeniem przesyłania impulsów elektrycznych.

czytaj także: http://sposobynazdrowie.info.pl/porady/stwardnienie-rozsiane-objawy-i-rodzaje/

Choroba powoduje zniszczenie osłonek mielinowych nerwów. W miejscu takiej zmiany tworzy się blizna, co powoduje, że impulsy nerwowe nie mogą być przesyłane i odbierane w sposób efektywny. W zależności od tego, w jakim miejscu dojdzie do tego typu zmian, pojawiają się różne objawy. Ze względu na to, iż symptomy takiej choroby, jak stwardnienie rozsiane są mało swoiste, samodzielne postawienie diagnozy jest niemożliwe – konieczna jest wizyta u lekarza

Leczenie stwardnienia rozsianego

Leczenie stwardnienia rozsianego to rozbudowana terapia, gdyż leczenie przyczynowe jest niemożliwe. Postawienie diagnozy często opiera się o wykluczenie innych schorzeń układu nerwowego. Obecnie w celu zdiagnozowania tej choroby stosuje się również badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. By przeprowadzić to badanie, niezbędne jest wykonanie punkcji.

Oprócz tego, możliwym badaniem diagnostycznym jest rezonans magnetyczny. Ponieważ stwardnienie rozsiane powoduje stany zapalne, w przypadku tego schorzenia można zauważyć w mózgu tego typu zmiany.

Leczenie tej choroby polega przede wszystkim na podawaniu leków, które mają na celu zmniejszenie dolegliwości oraz spowolnienie rozwoju choroby. Najbardziej popularnym obecnie środkiem, stosowanym w leczeniu stwardnienia rozsianego jest interferon. Oprócz tego używane są także kortykosteroidy.

Wśród metod naturalnych, które często można stosować pomocniczo, wymienia się napary z mieszanek ziołowych. Naturalne leczenie obejmuje także dietę bogatą w kwasy omega-3, ponieważ to między innymi z nich zbudowane są osłonki mielinowe. W celu utrzymania sprawności ruchowej zaleca się rehabilitację oraz terapię zajęciową. W czasie terapii ważne jest, by chory zachował optymizm – stres i smutek może wpłynąć na zwiększenie dolegliwości chorobowych.

Więcej na stronie sm.net.pl

Czym jest stwardnienie rozsiane
5 (100%) 1 vote[s]